KAKFAT, porslin, Blå Måsen, Bing & Gröndahl, Danmark.

141319. KAKFAT, porslin, Blå Måsen, Bing & Gröndahl, Danmark.

Glaserat gods. Dekor i underglasyr. Dekor med måsar. Genombrutna hänklar i form av delfiner. Förgyllda detaljer. Gods med dekor delvis i relief. Undersidigt märkt. Modellnummer 304.
Diameter 36,5 cm inkl hänklar.

Fint skick. Förgyllning med lätt slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 463