1411971. MARIANNE WESTMAN SAMT GERTRUD LÖNEGREN, skålfat, 2 st, bl.a chamotterat stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
Fat märkta "R MW Ateljé Sweden" respektive "Handdrejad Rörstrand Lönegren L133". Diameter ca 11 - 21 cm.
Ytslitage, krackelyr.