ANTIKT KINESISKT SYBORD.

ANTIKT KINESISKT SYBORD.
1409759. ANTIKT KINESISKT SYBORD.

Antik kinesiskt sybord med svart lack från 1800-talet. Avlång vikbar platta i form av ett platt tak med fyra vingliknande urtag, suspenderat ullnät. Stryk fötterna med förgyllda drakhuvuden. Omfattande guldmålning med arkitekturer och landskap. Det finns gott om inre fack och benredskap. otroliga kinesiska handmålningar, förtrollande elegant design
figurativa sniderier med fyra vackra drakhuvuden. Mått: 70 x 65 x 44 cm.

Tecken på ålder & använda sig av, se bilder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 897