14087. VINGLAS, 6 st, glas samt tillhörande TILLBRINGARE, glas, Josephinenhütte, Schreiberhau. 1900-tal.
Graverad dekor på kannna och glas i form av vilda djur, bland annat vildsvin, tjäder, fasan.
Kannans höjd: 21 cm.
Glasens höjd: 20 cm.
Smärre slitage.