140287. SKÄNKSKÅP, trä, 1800-/1900-tal.
Betsad och målad i rotimitation i dörrspeglarna. Höjd 132 cm, bredd 136 cm, djup 41 cm.
Kraftigt ålders- och bruksslitage. Saknas en låsskylt. Ena bakbenet något kort och uppallat. Skrap- och slagmärken, repor. Bakstycket defekt nedtill bak.