LJUSSTAKE, tenn, Anders Nilsson Scherling, Kalmar, barock, troligen 1730.

1399832. LJUSSTAKE, tenn, Anders Nilsson Scherling, Kalmar, barock, troligen 1730.

Ovanlig mästare verksam 1727-1741
Årtalsstämpel C står troligen för hans tredje år som verksam.
Det fanns ännu ej gemensamma bestämmelser kring dateringsstämpling.
höjd 16 cm.

ålders- och bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

höjd 16 cm.

ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 1 566