1398397. MÄSTARPROV, KAFFEKANNA, silver, Carl Vilhelm Holmgren, Kalmar, 1848.
Godkänt mästarprov från 1847, stämplat 1848. Silversmeder skullesedan 1700-talets första hälfttillverka en kaffekanna som mästarprovinnan de fick bli mästare. Mästarprov är ovanliga på marknaden!
höjd 23 cm, totalvikt 467 gram.