1395604. --BODE, ADOLF. Berg havslandskap, olja på duk.
Bode, Adolf (1904-Offenbach-1970) - Fjällsjölandskap, olja på duk, signerad ”Bode” längst ner till höger, ca 58x69 cm, inramad - tysk målare. Hingst. a.d. Offenbach School of Arts and Crafts med Prof. Troll, Enders och skulptör Huber. Medlem av Darmstadt Secession. Ljuset från de nederländska mästarna och fransmännens färg bildar hans individuella måleri.