139348. SKRIVMÖBEL, Empire, 1800-tal.
Rund fällskiva. Utdragbar skrivskiva med uppfällbar läspulpet samt fack. Lådinredning med intarsia.
Längd 107 bredd 52,5 höjd 108,5 cm.
Slitage, fanerskador, maskstungen, senare ben samt kompletterade knoppar. Renoverad, kompletterad.
Nyckel/nycklar finns.