139019. GOLVUR, 1800/1900-tal, urverket signerad Albert Dahlin Stockholm 1888.
Vitlackat med fasettslipadt glas i fronten.Urtavlan märkt Albert Dahlin. Verket: Albert Dahlin Stockholm 1888. Försilvrad urtavla.
Fodral med bruksslitage, Pendel saknas.
Nycklar saknas.