138733. BORDSUR, mässing samt marmor, rokokostil, urtavla märkt Imperial Italien, urverk märkt FHS (Franz Hermele Co) modell 130-070, 1979 Tyskland.
Dekor av halvsittande kvinna med jordbruksattribut.
Urverk med dubbel klocka.
Höjd ca 36 cm.
Bruksslitage.Marmordekorer delvis lösa, lagning. Nyckel saknas.