138416. BORDSPENDYL, svart kompositsten, marmor och brons, urverk märkt Louis Boname Seloncourt Doubs, Frankrike, omkring sekelskiftet 1900.
Svart kompositsten med dekor av marmor. Krönt med urna i förgyllt brons.
Pendel finns.
Total höjd ca 43 cm.
Slitage, fläckar, nagg på sten. En sidobrons med skada. Nyckel
saknas.
Nycklar saknas.