138191. BORDSPENDYL, brons, delvis brännförgylld, omärkt urverk och urtavla, 1800-tal.
Dekor av pojke vid brunn samt rokokoinfluerad scen med man och kvinna.
Nummermärkt 1002. Pendel finns.
Höjd ca 45 cm.
Slitage, skador, lagningar, retuscheringar, delar saknas däribland nyckel. Plingklocka möjligen senare.
Nycklar saknas.