Ett rektangulärt bord 106 x 183 (+ 2 skivor à 60 cm), höjd 75 cm. Ett runt bord diameter 100 (+ 2 skivor à 50 cm) höjd 73 cm.
8 stolar och 2 karmstolar med lösa stoppade och klädda sitsar. Ett sideboard 183 x 48, höjd 98 cm, 3 lådor samt hyllinredning bakom 2 dörrar.
Sideboard och rektangulärt bord brickmärkt Bodafors. Stolarna stämplade Made in Sweden.
Möbelgruppen möjligen ritade av Carl Malmsten, men inga ritningar finns i arkivet. Likheter finns med möbler han ritade till Waldorf Astoria 1930.
Proveniens: Enligt uppgift utställda i New York.
Bruksslitage.
Nyckel/nycklar finns.
Bruksslitage.
Nyckel/nycklar finns.