SALONGSMÖBEL, 5 delar, empirstil, 1900-talets första halva.

137186. SALONGSMÖBEL, 5 delar, empirstil, 1900-talets första halva.

Pelarbord och stolar. Stomme av mahogny. Stolar med stoppad sitsar och ryggar, grön klädsel. Förgyllda bronsbeslag på benen samt skuren och förgylld pokal i krönet. Bordets diameter 90, höjd 71 cm.

Omfattande slitage på klädsel. Repor, stötmärken, fläckar på stomme och bordskivan. Två sprickor i bordets fot.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 876