VICTORIA YOUNG-JAMIESON. VÄSTRA VIKAR KLIPPOR VID SOLNEDGÅNGEN.
1364414. VICTORIA YOUNG-JAMIESON. VÄSTRA VIKAR KLIPPOR VID SOLNEDGÅNGEN.
Tusch och blandteknik på duk
Signerad med initial nedre högra
Inskriven och daterad 2020 a tergo
84x84cm inklusive ram
Målningar har alla inramats i en 2 cm svart matt träkant.
Bakgrunderna är mörkblå, med en cirkulär blank bas, akryl och bläck hälls sedan i mitten och skapar en kontrast av ytbehandlingar. När du upplever biten personligen och rör dig runt dem interagerar ytorna med ljuset i rummet.
Direkt från konstnärens studio - tydligen i galleriskick, se bilder.
Tusch och blandteknik på duk
84x84cm inklusive ram