1362780. LJUSSTAKAR, ett par, nysilver, Gorham Manufacturing, USA, 1900-tal.
Ljusstake med fjädrande anordning ("push up candlesticks"). Skärm med glaspärlsfransar och genombruten dekor. Märkta. Höjd ca 30 cm.
Slitage, märken, delvis lossnad söm i skärm.