SMARAGD - RUBIN - SAFIRRING SIGNERAD BERNHARD CONRAD.
1362339. SMARAGD - RUBIN - SAFIRRING SIGNERAD BERNHARD CONRAD.
Designerringen är tillverkad och stämplad i 925 silver och bär logotypen för Bernhard Conrad Idar-Oberstein från MDI-smycken. Den är helt pläterad i 14 karat gult guld.
Ringhuvudet är satt med 4 blå safirbetor, 3 rubinbetor och 3 smaragdbetor från Zus. cca 1,85 ct.
Ringstorlek 58 = 19 mm ringbandets innerdiameter
ringhuvud 20,6 mm x 8,2 mm,
Vikt 2,3 gram.
ringhuvud 20,6 mm x 8,2 mm,
Vikt 2,3 gram.