135713. SKÅLFAT, porslin, Imari, troligen Japan.
Hexagonal form. Konturerad kant. Medaljonger med blomsterdekor i blå, orange och gröna toner. Förgyllda detaljer.
Längd 22 cm.
Gods och glasyr med smärre tillverkningsdefekter. Förgyllning med slitage. Undersidigt glasyrbortfall.