KONSTANTIN STOITZNER. WEINGENIESSER OLJEMÅLNING.

1356573. KONSTANTIN STOITZNER. WEINGENIESSER OLJEMÅLNING.

olja på trä, bilddimensioner: 21,5 x 15 cm, rammått: 25 x 19 cm, signerad längst upp till höger, österrikiskt landskap, genre och stillebensmålare (1863 Busau till 1934 Wien), studerade vid Wienakademin med Christian Griepenkerl och August Eisenmenger, fick många utmärkelser, inklusive 1909 österrikiska Statsmedalj, 1915 Hederspris i Wien, hedersmedlem i Österrikiska Konstnärsförbundet, verksam i Wien.

Tecken på ålder & använda sig av, se bilder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 883