134755. TEKANNA OCH VAS, porslin, 2 delar, Kina.
Mindre tekanna. Vitt gods med polykrom dekor med landskap med fågel och insekt. Svärtad geometrisk dekor och skrivtecken.
Höjd ca 10 cm.
Vas med grön glasyr.
Höjd ca 14 cm.
Tekanna med invändiga missfärgningar. Vas med mynningsnagg, spricka och krackelyrer.
Höjd ca 10 cm.
Vas med grön glasyr.
Höjd ca 14 cm.