L. W. ROTHOFS ARBETE OM JORDMÄRG FÖR ATT FÖRBÄTTRA MAGER JORD 1773.

1334028. L. W. ROTHOFS ARBETE OM JORDMÄRG FÖR ATT FÖRBÄTTRA MAGER JORD 1773.

Rothof, Llorenz Wolter, (1724-1787). Jordmärg, tjänlig til mager jords förbättring, flerestädes i Swerige funnen samt til dess art och nytta beskrefwen. Stakbergska boktryckeriet, Göteborg,1773. Liten 8vo i ett samtida halvfranskt band med förgylld ryggtitel och stänkta pärmar (VIII), 263 sid. , (I).
Lorens Wolter Rothof deltog i Linnés exkursioner under 1740-talet. Han fick 1753 hos Alströmer en lektorstjänst vid Höjentorps schäferiskola. Rothof var också verksam som bokhandlare och tillverkare av guldbrokadpapper i Alingsås.
Märgeljord eller jordmärg är så vitt jag förstår porslinslera som gör mager jord bördigare.

Ryggen och pärmarna lite skavda. Liten falsskada, men väl sammanhållet band. Stämpel i nedre marginalen av titelsidan från Göteborgs museum samt att boken är såld som dubblett. Fräsch inlaga.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 506