GLASSERVIS, 49 delar, "Thor", Skruf glasbruk, 1900-talets mitt, PARTIGLAS 19 delar.

133247. GLASSERVIS, 49 delar, "Thor", Skruf glasbruk, 1900-talets mitt, PARTIGLAS 19 delar.

Glas med graverade kupor med dekor av stjänor och romber. Fyrkantig fot. 12 vinglas, 13 starkvinsglas med grönaktigt glas, 14 likörglas, 10 snapsglas. Öl och selterglas, graverad banddekor och blommor. 7 ölglas och 7 selterglas. Uddaglas, 5 st.

Slitage, 2 nagg på vinglas, nagg på ett likörglas och ett snappsgals, några glas har mindre nagg på foten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 454