Karmstol, stålrörsstol med sits och rygg i röd galon samt svartmålade trädetaljer i karm och rygg, Marcel Breuer 1940-tal Sannolikt, har en sitthöjd på 44 och karmbredd 56 samt höjd 79 cm.
Hel och fin i galon sits och rygg, färgsläpp och slitage i stålrörskonstruktionen samt övrig Ålders- samt Bruksslitage.