1322981. EN LITEN SAMLING AV DEKORATIVA GLASFÖREMÅL.
inklusive två små venetianska blå glas bon-bon rätter cirka 1950-1960, var och en med applicerade blommor och förgylld, 7,5 cm diameter, en liknande röd glasposy vas 10,5 cm hög, en Murano-röd och bärnstensfärgad glasfigur av en fågel på klar glasbas, cirka 1960, folierad etikett till bas, 24 cm hög, en studioglas triform formad askkopp 1960-1970, samt en glasflaska och propp möjligen Moserglas ca 1920, dekorerad silver och förgylld med applicerade pastajuveler, 10,5 cm höga, och tre studioglas knoppvaser. (9).
Någon förlust till dekoration av bon bon rätter, propp fastnat i flaskan, slitage på förgylld på ovansidan.