INGEGERD MÖLLER-NYGREN. Olja på pannå.

1322767. INGEGERD MÖLLER-NYGREN. Olja på pannå.

'Kungsleden med rösen', 24x36 cm, ej daterad.

Studier vid Grünewalds målarskola, Otte Skölds målarskola, Konstakademien i Köpenhamn och slutligen Académie Libre för Lennart Rodhe och Pierre Olofsson.

Repr: Nationalmuseum, Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum med flera.
Litt: Svenskt Konstnärslexikon bd 4 samt Natur och Kulturs Konstnärslexikon (Norbok, Oslo:1991).

Mindre ytslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre ytslitage.

Antal besök: 630