Vit glaserat gods. Förgyllda detaljer. Vingformad. Längd ca 22 cm. Bredd ca 11 cm.
Nobelservisen formgavs till Nobels 90-års jubileum 1991.
Repor. Förgyllning med nyansskillnader.