SOCKERSKÅL MED LOCK, benporslin, Nobel, Karin Björquist, Rörstrand.

131261. SOCKERSKÅL MED LOCK, benporslin, Nobel, Karin Björquist, Rörstrand.

Vit glaserat gods. Förgyllda detaljer. Lockknopp med kvadratisk hänkel.
Höjd ca 9,5 cm inkl lockknopp.

Nobelservisen formgavs till Nobels 90-års jubileum 1991.

Repor. Förgyllning med nyansskillnader.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 848