131261. SOCKERSKÅL MED LOCK, benporslin, Nobel, Karin Björquist, Rörstrand.
Vit glaserat gods. Förgyllda detaljer. Lockknopp med kvadratisk hänkel.
Höjd ca 9,5 cm inkl lockknopp.
Nobelservisen formgavs till Nobels 90-års jubileum 1991.
Repor. Förgyllning med nyansskillnader.