131235. SOPPTALLRIK MED LOCK, benporslin, Nobel, Karin Björquist, Rörstrand.
Vit glaserat gods. Förgyllda detaljer. Lock med kronformad knopp.
Höjd ca 12 cm inkl lockknopp.
Nobelservisen formgavs till Nobel 90-års jubileum 1991.
Repor. Förgyllning med nyansskillnader.