FOTOGRAFI, "Skådespelaren Nils Poppe filmar filmen Tull-bom". 70 x 100 cm, Pigmentbaserat HP Vivera-bläck, 2 av 25 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.

130471. FOTOGRAFI, "Skådespelaren Nils Poppe filmar filmen Tull-bom". 70 x 100 cm, Pigmentbaserat HP Vivera-bläck, 2 av 25 numrerade exemplar, Bildbyrån Kamerareportage AB samlingar.

Filminspelning av filmen Tull-bom med Nils Poppe, Göteborg 27 juni 1950. Poppe var skådespelare, komiker och teaterdirektör. Han är främst förknippad med folkliga komedier. Många höjde på ögonbrynen när komikern Nils Poppe fick en roll i Ingmar Bergmans film "Det sjunde inseglet", 1957. De som tvivlade på Poppe hade fel, han gjorde en mycket varm och medmänsklig rollgestaltning
av gycklaren Jof. 70 x 100 cm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 887