1301699. WILHELM KÅGE. LOCKASK, ARGENTA, GUSTAVSBERG.
Grön glasyr med dekor i silver av rökande kvinnogestalt. Signerad Gustavsberg, Argenta 1250 BX. 14,5x10 cm, höjd 5 cm.
Proveniens: Bo Mattssons keramiksamling, Malmö.