WILHELM KÅGE. LOCKASK, ARGENTA, GUSTAVSBERG.

1301699. WILHELM KÅGE. LOCKASK, ARGENTA, GUSTAVSBERG.

Grön glasyr med dekor i silver av rökande kvinnogestalt. Signerad Gustavsberg, Argenta 1250 BX. 14,5x10 cm, höjd 5 cm.
Proveniens: Bo Mattssons keramiksamling, Malmö.

Krackelyr.

Wilhelm Kåge (1889–1960)

Gör en kostnadsfri värdering!

Krackelyr.

Wilhelm Kåge (1889–1960)

Antal besök: 664