WILHELM KÅGE. VAS, ARGENTA, GUSTAVSBERG.

1301670. WILHELM KÅGE. VAS, ARGENTA, GUSTAVSBERG.

Grönglaserat stengods med silverdekor av sjöjungfru. Handdrejad, monogramsignerad samt numrerad 1132 III.
Höjd 22 cm.
Proveniens: Bo Mattssons keramiksamling, Malmö.

Krackelyr, glasyrmärke vid mynningen. Skada i silverdekor.

Wilhelm Kåge (1889–1960)

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 22 cm.

Wilhelm Kåge (1889–1960)

Antal besök: 2 702