1301670. WILHELM KÅGE. VAS, ARGENTA, GUSTAVSBERG.
Grönglaserat stengods med silverdekor av sjöjungfru. Handdrejad, monogramsignerad samt numrerad 1132 III.
Höjd 22 cm.
Proveniens: Bo Mattssons keramiksamling, Malmö.
Krackelyr, glasyrmärke vid mynningen. Skada i silverdekor.
Höjd 22 cm.