OWE ZERGE. "Sankt Sebastian", olja på duk, signerad och daterad 1925.

1301061. OWE ZERGE. "Sankt Sebastian", olja på duk, signerad och daterad 1925.

171x65 cm , rammått 183x78 cm.

Avporträtterad som Sankt Sebastian är vännen och resekamraten Hugo Holmer (1915-2002), Villansvånga.

Not: Ett skyddshelgon. Under medeltiden då digerdöden gick över Europa kom Sebastian att bli ett skyddshelgon mot sjukdomen. Som sådant avbildas han genomstungen av pilar iklädd ett ländkläde, bunden mot ett träd i en lidande pose. Under 1700-talet kom sådana bilder och figuriner att samlas inom homoerotiska kretsar och Sankt Sebastian upptogs av dem som ett skyddshelgon. Som sådant ska Sebastian också ha aktualiserats under slutet av 1900-talet bland homosexuella i och med HIV och AIDS.

Proveniens: Bilden har varit i konstnärens ägo tills han dog, därefter såldes tavlan Galleri 19, Torestorp, Bert Gederyd. Trots att många intressenter gjorde talrika försök igenom åren att köpa just detta verk av Owe Zerge, vägrade denna alltid att sälja sitt favoritverk.

Smärre ytrepor samt mindre fläckar från ramfärg.

Owe Zerge (1894–1983)

Gör en kostnadsfri värdering!

Owe Zerge (1894–1983)

Antal besök: 16 088