SALONGSGRUPP, 3 delar, empirestil, 1900-talets första halva.

128721. SALONGSGRUPP, 3 delar, empirestil, 1900-talets första halva.

Soffa samt fåtöljer, ett par. Stomme av mahogny. Stoppad sits och rygg, grön klädsel. Svängd rygg med armlän med avslutande ornament av skurna och förgyllda svanar. Förgyllda bronsbeslag på benen samt skuren och förgylld pokal i krönet. Soffans längd 145, bredd 70 cm.

Omfattande slitage på klädsel. Repor, stötmärken, en fåtölj med lös del i den limmade trästommen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 499