KAFFEKANNA, silver med handtag i ebenholts samt detalj i ben. Johan Fredrik Hartman, Vasa Finland 1831. Vikt ca 820 gram.

128686. KAFFEKANNA, silver med handtag i ebenholts samt detalj i ben. Johan Fredrik Hartman, Vasa Finland 1831. Vikt ca 820 gram.

Urnformad kanna på fyrkantigt postament med genombruten sargdekor på kulfötter, dekor av akantus och blomsterbård, pip i form av fågelhuvud. Höjd 30 cm.
Proveniens: Gåva från Tsar Nikolaj I till stadsarkitekt och officer John Lübeck.

Smärre bucklor, handtag med spricka, en bendetalj saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 716