LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

128480. LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Delvis ornerad stomme i mässing /gul metall. Krönande plym. Behängd med olikslipade prismor. 5 svängda ljusarmar för levande ljus. Elektrifierad. 5 ljuspunkter.
Diameter 45 cm.
Höjd ca 70 cm.

Någon koppling (mellan prismorna) med skador. Behov av rengöring. Ej funktionstestad el.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 45 cm.
Höjd ca 70 cm.

Antal besök: 1 011