ETT URVAL AV OLIKA KERAMISKA FÖREMÅL.

1281445. ETT URVAL AV OLIKA KERAMISKA FÖREMÅL.

Att inkludera; Rysk stil låda och lock, förgyllda metallfästen, övermålade överföringstryck dekorerad, fodrad interiör, Kuznetsov stil, blå fabriksmärke, 15cms bred, (Bra skick men ett litet hörn av locket montera fristående och reglued);
Förgylld metallmonterad serveringsfat, i mitten av 1700-talet Meissen sätt, blad scrollwork handtag ovanför fat med målad vinjett av havsutsikt bakom sittande figur och arkaiska ruiner, 22cms bred, markblå D överträffad av fleur de lys mark (gott skick)
Par Noritake-stil tvillinghanterade, förgyllda och handmålade vaser, gröna månmärken, 19,5 cm höga (vissa gnugga till förgyllningshandtag ser ut att ha små skjutfel)
och en liten mängd dekorativa vaser, kopp och fat (några gamla reparationer).

Se beskrivning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Se beskrivning.

Dreweatts Online
Antal besök: 1 012