128109. KANNA, majolika, möjligen Thulin, Rörstrand, troligen 1800-talets slut.
Polykrom glasyr. Hänkel med dekor i relief. Undersidigt märkt Rörstrand samt otydligt stämplad i godset JC DA TJ.
Höjd ca 32 cm inkl hänkel.
Spricka övergång hänkel/ hals. Krackelyrer.