KANNA, majolika, möjligen Thulin, Rörstrand, troligen 1800-talets slut.

128109. KANNA, majolika, möjligen Thulin, Rörstrand, troligen 1800-talets slut.

Polykrom glasyr. Hänkel med dekor i relief. Undersidigt märkt Rörstrand samt otydligt stämplad i godset JC DA TJ.
Höjd ca 32 cm inkl hänkel.

Spricka övergång hänkel/ hals. Krackelyrer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 32 cm inkl hänkel.

Antal besök: 1 141