Tre litografglas, plåtmått 34,5 x 15,5 cm, rammått: 69 x 52 cm, numrerad 1/50, signerad: Peter Drxxx 78.
Peter Dreher (1934):
År 1972 togs en första enda bild av ett glas vatten. ”För att visa att det inte är nödvändigt att byta ämne för att uppmuntras att måla,” #3 gjorde han ytterligare bilder av samma ämne. Från 1974 användes dessa första bilder för att skapa en serie, som han fortsätter till denna dag. Bilden har samma storlek som objektet, ett tomt glas vatten, och placeras på en vit bordsyta och mot en vit bakgrund. Belysningen, avståndet och bildformatet ändras inte i ”nattserien”, ”dag för dag god dag jag”, medan glaset i ”dagserien” är målat under olika ljusförhållanden, så att färgspektrumet verkar rikare här. Konsthistorikern Angeli Janhsen beskriver projektet på följande sätt: ”Peter Dreher har satt upp ett experimentellt arrangemang i sin ateljé, som han följer, som han bara varierar något, i olika serier, inom serien. Glaset är här, målaren sitter här, duken är här, belysningen är här. Samma belysning och positionering kan alltid garanteras, så att samma glas alltid ser likadant ut.” #4
Sedan 1974 fram till idag (2017) har cirka 5200 bilder tagits i serien ”Dag för dag God dag I” (nattserie) och ”Day by Day Good Day II” (dagserie).
Ytterligare grupper av verk
En annan serie, som också startade 1972, visar samma landskapsavsnitt vid olika tidpunkter på dagen. Det heter ”Vackra dagar i övre Schwarzwald” och målades plein luft. Också i hans andra serie (Silverbowls, Vitrines, etc. a.), behandlar han ämnet tid och aspekten av upprepning.
Han insåg art-am-bau-projekt hemma och utomlands. I Freiburg 1978 ritade han fasaden på Freiburgs universitetsbibliotek med en serie självporträtt.
Förutom regelbundna vistelser i USA, under vilka så kallade postpopkonstverk skapades, utvecklade Dreher också koncept med politiskt innehåll. Arbetet ”The Large Poster in Watercolors” och andra storformat akvareller handlar om bilder från reklam. Språket och det skrivna ordet spelar också en viktig roll i Drehers arbete (”Bildbilder”). Hans konstnärskap innehåller en samling tryck. Sedan 1970-talet har abstrakta bilduppfinningar behandlats.
I sin målning behandlar Peter Dreher den filosofiska undervisningen av Edmund Husserls fenomenologi (verk under titeln ”Long Short Views”). Aspekter av förgänglighet, temporalitet och uppfattning spelar en viktig roll här. Här visas föremålet för bilden ”ofullständigt” i en slags fragmentering och måste kompletteras av betraktaren.
Ålder lämpligt skick, 2 fläckar på bladet, se bilder.
Peter Dreher (1934):
Ytterligare grupper av verk