BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, troligen Frankrike, 1800/1900-tal.
127270. BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, troligen Frankrike, 1800/1900-tal.
Vit sten troligen alabaster eller marmor. Cylinderformat urhus i mässing uppburet av två kolonner. Krönande urna. Vitlackerad urtavla med svarta siffror och blomstergirlander. Solformad pendel med maskaron. Ornament och girlander i förgylld mässing. Rektangulär sockel.
Urtavla med slitage och missfärgningar. Förgyllning med slitage och missfärgningar. Sockel med nagg. Nyckel för uppdragning medföljer ej. Ej funktionsgaranti.