BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, troligen Frankrike, 1800/1900-tal.

127270. BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, troligen Frankrike, 1800/1900-tal.

Vit sten troligen alabaster eller marmor. Cylinderformat urhus i mässing uppburet av två kolonner. Krönande urna. Vitlackerad urtavla med svarta siffror och blomstergirlander. Solformad pendel med maskaron. Ornament och girlander i förgylld mässing. Rektangulär sockel.

Urtavla med slitage och missfärgningar. Förgyllning med slitage och missfärgningar. Sockel med nagg. Nyckel för uppdragning medföljer ej. Ej funktionsgaranti.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Antal besök: 1 612