BORDSARMATUR, 1900-tal.

BORDSARMATUR, 1900-tal.
127132. BORDSARMATUR, 1900-tal.

Armatur i form av praktkanna. Mässing/gulmetall. Rikt ornerad med maskaron, blommor och bladverk. Uppsvängd hänkel med putti. Rektangulär svartmelerad stensockel.
Höjd 74 inkl hållare för glödlampa.

Repor. Missfärgningar. Sockel med skadade eller avsaknad av fötter. Klippt el. Ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 852