SERVIS, 101 delar, flintgods, "Perl"/ "Bella", Rörstrand, 18/1900-tal.

1269235. SERVIS, 101 delar, flintgods, "Perl"/ "Bella", Rörstrand, 18/1900-tal.

19 assietter, diameter 17,5 cm
22 tallrikar, d 22 cm
15 tallrikar, d 25,5 cm
1 terrin, höjd 25 cm
2 tillbringare, h 18,5 - 20,5 cm
4 äggkoppar, höjd ca 5,5 cm
2 serveringsfat, längd 37,5 cm
24 djupa tallrikar, d 25,5 cm
1 serveringsfat, längd 44 cm
2 ovala skålfat, l 25 cm
2 ovala serveringsfat, l 28 cm
2 ovala serveringsfat, l 22,5 cm
1 såsskål, l 22,5 cm
1 såssnipa, l 15,5 cm
3 serveringsskålar på fot, bredd 22 - 27 cm.

Varierande slitage, krackeleringar, missfärgningar, nagg, sprickor. Varierande ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

22 tallrikar, d 22 cm
15 tallrikar, d 25,5 cm
1 terrin, höjd 25 cm
4 äggkoppar, höjd ca 5,5 cm
24 djupa tallrikar, d 25,5 cm
1 serveringsfat, längd 44 cm
2 ovala skålfat, l 25 cm
1 såsskål, l 22,5 cm
1 såssnipa, l 15,5 cm

Antal besök: 5 429