WALTER GEMM. Salutorget i Halberstadt. Olja på duk Dejting 1960.
1263443. WALTER GEMM. Salutorget i Halberstadt. Olja på duk Dejting 1960.
Walter Gemm (född 27.09.1898 i Halberstadt, död 17.03.1973 i Osterwiek), var en tysk vedute och landskapsmålare. Signerad och daterad längst ner till höger: Walter Gemm 60. Mått ca. Ram 72 x 62 cm, målning 60 x 50 cm.
Ramen stötte, små brister i duken längst upp till höger.