1261616. SOFFA, rokokostil, 1800-talets andra hälft.
Längd 200 cm. Djup 87 cm. Rygghöjd 104 cm.
Klädsel med hål och kraftigt slitage. 1 sida med senare metallfäste för att hålla ihop gaveln. (2 skruvar saknas) Andra sidan saknar metallfäste. (Gavel lös). Slitage samt skavmärken förekommer.