1249953. BORDSLAMPOR, ett par, keramik, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Delvis glaserade med dekor i relief. Medföljande textilskärmar. Etikettmärkta. Höjd exkl. lampsockel ca 34 cm.
Bruksslitage, krackelyr. Ej funktionstestade, ingen funktionsgaranti lämnas.