JOHAN HENRIK SCHEFFEL (1690-1781). Tillskriven. 2 st porträtt, Överste Albrekt Gerner och Överstinnan Anna Elisabeth Gerner f. Gyllenborg, olja på duk, 1700-talets första hälft.
1244757. JOHAN HENRIK SCHEFFEL (1690-1781). Tillskriven. 2 st porträtt, Överste Albrekt Gerner och Överstinnan Anna Elisabeth Gerner f. Gyllenborg, olja på duk, 1700-talets första hälft.
Text a tergo " Öfverste Albr Gerner Målad af J H Scheffel" respektive "Öfverstinnan Anna Elisab. Gerner f. Gyllenborg Mål af J.H.Scheffel".