1237603. SMARAGDRING 9 ct. signerad HARRY IVENS.
Den magnifika ringen är snidad och stämplad i 925 silver och bär logotypen för Harry Ivens, USA.
Set med en rektangulär fasetterad naturlig smaragd i antik schackbrädeskuren form.
Smaragden är omgiven av ett följe av små vita, briljantslipade topaser. Ringhuvudet och ringaxlarna är prydnadsmässigt perforerade.
RG 56 = ringbandets innerdiameter 17,8 mm
Ringhuvud 19,5 x 18,2 mm
Smaragd 16 x 12 mm = ca. 9,0 ct. ,
Vikt 7,2 gram.
Ringhuvud 19,5 x 18,2 mm
Vikt 7,2 gram.