123642. BYRÅ MED STENSKIVA, gustaviansk stil, sk Haupt stil, 1900-talets mitt.
Lövträdsfaner. Rik intarsia dekor med urna, girlander och meanderbård. Tre utdragbara lådor. Ornerade mässingsbeslag. Snedställt främre benpar. Grå melerad stenskiva med fasad kant. En nyckel medföljer.
Längd 116, bredd 49, höjd 84 cm.
Fint skick. Någon repa eller avslag. Något torr faner (lack/faner med kracklyrer/sprickbildningar).
Nyckel/nycklar finns.