SERVIS, Porslin 54 delar, Creil Montereau Parisien, 1800-talets slut.

123448. SERVIS, Porslin 54 delar, Creil Montereau Parisien, 1800-talets slut.

Tallrik, 17 st, flat, diameter 26 cm.
Tallrik, 10 st, flat, diameter 23 cm.
Tallrik, 6 st, djupa, diameter 26 cm.
Såssnipa, längd 25, bred 15 cm, höjd 13 cm.
Uppläggningsfat, 2 st, rund, diameter 36 resp. 31 cm.
Uppläggningsfat, 2 st, ovalt, längd 43 resp 36, bredd 30 resp. 26 cm.
Uppläggningsfat på fot, ovalt, längd 26, bred 14 cm.
Uppläggningsfat på fot, 3 st, diameter 25, höjd 15 cm, diameter 22 cm, höjd resp 15 resp. 8 cm.
Soppterrin, diameter 22 cm, höjd 11 cm.
Såsterrin, diameter 14 cm, höjd 12 cm.
4 Kaffekoppar och 6 fat.

Slitage och krackelyr i emalj. 6 tallrikar och fat med mindre sprickor, kantskador och nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

4 Kaffekoppar och 6 fat.

Antal besök: 1 866