Gungstol i ljus ek med tygklädd stoppad rygg och sits i grön mönstrad sammet. Höjd i ryggen 93 cm. Golvarmatur i teak och mässing med två ljusarmar, tygskärm, höjd 163 cm.
Bruksskick. Slitage på lampan. Fläckar på skärm.